Přejít k hlavnímu obsahu
x

Úspěšné pololetí

08. 02. 2023

Úspěšné pololetí

Dne 1. 2. 2023 se uskutečnilo v jídelně naší základní školy vyhlášení soutěží za první pololetí. První hodinu se sešli žáci 1. a 2. stupně, aby zjistili, jestli vyhráli nějakou ze soutěží, kterých se mohli zúčastnit. Vyhlášeno bylo mnoho soutěží. Jednou z tradičních soutěží byly lyžařské závody, které se konaly na fotbalovém hřišti. Závodů se zúčastnilo celkem 29 běžců na lyžích. Mezi další oblíbené soutěže patří výtvarná soutěž, sportovní výzva a hudební soutěž. Žáci se chlubí svými výtvory, sportovními triky, svým hudebním talentem. Žáci i učitelé potom odevzdané práce hodnotí. Velké díky patří také žákyni Míše Jelínkové z 6. třídy, která vyhrála v soutěži „Plechovky, kam se podíváš“. Míša získala pro celou školu pitný režim ve formě balených vod Matonni. Celé první pololetí probíhala také přírodovědná soutěž v poznávání rostlin, hub, živočichů, nerostů atd. Vítězové této soutěže získali poukaz na nákup do zverimexu, poukaz do vědeckého parku VIDA v Brně. V lednu probíhala soutěž v rychlosti skládání rubikovy kostky, ve které zvítězil Ondra Černý. Rubikovu kostku složil za 19 vteřin. Tímto bychom rádi poděkovali učitelům Daniele Kosařové, Vandě Truncové a Pavlu Novákovi, kteří pro nás soutěže připravují.

 

Za 8. třídu Tomáš Popelka a Tadeáš Smola

ZŠ Kameničky a program Adopce na dálku

02. 02. 2023

ZŠ Kameničky a program Adopce na dálku

 

Vážení rodiče,

dovolte, abychom Vás seznámili se zajímavou a bohulibou činností, kterou provozuje naše škola. 

Již pět let jsme součástí programu „Adopce na dálku“, kdy finančně podporujeme dívku z jihozápadní Indie jménem Sonam Rai. Za peníze, které z větší části hradí zaměstnanci školy a zbytek žáci, se této dívce přispívá na školné, školní pomůcky nebo uniformu. 

Naše „adoptivní žákyně“ pochází z nejchudší kastovní vrstvy. Její rodiče jsou negramotní, žijí na vsi a mohou si jen pro představu dopřát jedno jídlo denně. V případě, že by Sonam nestudovala, čekal by ji podobný osud jako je.

Sonam je velmi pilnou a nadanou studentkou. V učení dosahuje vynikajících výsledků. Již dokončila základní vzdělání a pokračuje dál se zaměřením na ekonomiku. 

Díky našim příspěvkům má velkou šanci, že získá slušnou práci a zlepší se její životní standard. 

 

Pokud byste si přáli přispět na tuto aktivitu minimální částkou 40,-Kč. 

Za dobrovolný příspěvek předem děkujeme. 

Žáci a zaměstnanci ZŠ a MŠ Kameničky

 

Rubikova kostka

30. 01. 2023

Rubikova kostka

V pondělí 30. 1. se uskutečnil 1. ročník ve skládání Rubikovy kostky. Celkem se soutěže účastnilo 13 žáků, z toho 3 žáci z prvního stupně. V soutěži jednotlivců se králem Rubikovy kostky stal Ondřej Černý, který se dvakrát dostal pod 20 vteřin. Na 2. místě se umístil Jakub Novák a na 3. místě Zdeněk Pražák. V týmové soutěži pak vyhrálo trio Anežka Brožová, Zdeněk Pražák a Tadeáš Smola. Během soutěže se soutěžící také stačili věnovat několika žákům, kteří měli zájem se naučit základům Rubikovy kostky. Všem skládačům i fanouškům moc děkuji za účastJ

                                                                                                                      Mgr. Pavel Novák

Kurz první pomoci

30. 01. 2023

 

Kurz první pomoci

 

Ve čtvrtek 26. 1. 2023 se zájemci z 2. stupně zúčastnili úvodního kurzu první pomoci. Pod vedením lektorky Hany Soudkové se naučili vyhodnotit modelovou situaci, správně zavolat na tísňovou linku, poskytnout první pomoc člověku v bezvědomí a zároveň dbát na svoji bezpečnost. Zážitkovou formou si osvojili uložení bezvědomého do polohy na zádech a jeho resuscitaci po dobu 1 minuty, jejíž správnost vyhodnotila mobilní aplikace. Všichni přítomní zvládli resuscitaci s více než 90% úspěšností, odnesli si spousty praktických dovedností, které se jim bezesporu v životě neztratí. 

Na úvodní kurz 1. pomoci určitě rádi navážeme dalším setkáním, tentokrát se zaměřením na zástavu krvácení. 

Mgr. Daniela Kosařová

 

Kurz se mi moc líbil. Paní byla velice příjemná, milá a dokázala mě zaujmout jak svými vědomostmi, tak přístupem k posluchačům. Náplň přednášky byl velice zajímavý a srozumitelný. Taktéž se mi líbilo, že jsme si vše vyzkoušeli „na vlastní kůži.“ Naučili jsme se spoustu užitečných věcí např. jak zacházet s člověkem, který je v bezvědomí, jak mu uvolnit dýchací cesty a jak zjistit jestli dýchá. Mimo jiné jsme si mohli vyzkoušet resuscitaci na figurínách.

Celkově to hodnotím jako velice přínosné rozšíření mého obzoru ve zdravovědě a uvítala bych rozšíření znalostí dalším kurzem.

Adéla Pavlíčková, 8. třída

 

Fotogalerie: https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Kurz_1._pomoci/ 

 

Otevření nově zrekonstruované učebny 

30. 01. 2023

 

V pátek 27. ledna proběhlo v naší škole oficiální otevření nově zrekonstruované učebny 

pracovních činností. Malé, ale pro školu významné akce se zúčastnil poslanec Parlamentu ČR Mgr. Marek Výborný, vedoucí Odboru školství a kultury Krajského úřadu Pardubického kraje Mgr. Martin Kiss, zástupci MAS Havlíčkův kraj, MAS Hlinecko a Centra pro regionální rozvoj ČR pro kraj Vysočina, dále pracovníci firmy Jaroslava Laštůvky, která realizovala stavební část, představitelé okolních obcí a samozřejmě představitelé naší školy a obce. 

Rekonstrukce byla provedena z prostředků Integrovaného regionálního operačního programu Evropské unie prostřednictvím MAS Havlíčkův kraj. Náklady činily bezmála 2 mil. Kč.

 

Lyžařské závody 2023

26. 01. 2023

Lyžařské závody 2023

Ve středu 25. 1. proběhly lyžařské běžecké závody na fotbalovém hřišti v Kameničkách. Účastnilo se celkem 30 žáků ze 2. až 9. třídy. Minulý rok to bylo celkem 37 žáků. Proběhly dvě disciplíny – běh na lyžích a také sprint na lyžích. Mezi nejrychlejší běžce a sprintery patřili Klaudie Kubásková (1. stupeň) a Kryštof Zavřel a Zdeněk Pražák (2. stupeň). Kompletní výsledky budou známy po vyhlášení, které proběhne 1. 2. 2023. Všem sporťákům děkujeme za účastJ

                                                                                  Pavel Novák, Daniela Kosařová a Vanda Truncová

Fotogalerie: https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Lyzarske_zavody_2023/

Účastníci:

 

2. třída

Emma Brožová                      

Tereza Pešavová                   

3. třída

Dorota Adámková     

Václav Žampach        

Tobias Buttle 

David Hlavsa             

4. třída                      

Marek Pavliš  

Vojtěch Merta                       

Matyáš Musial                      

5. třída

Klaudie Kubásková                            

Rozálie Jehličková     

Robin Laštůvka          

Matěj Chmelík          

6. třída

Jakub Novák              

Antonín Adámek                   

Štěpán Čapka            

Lucie Hlavsová                      

Patrik Pérko               

Adam Jehlička

Kryštof Zavřel            

7. třída

Ludmila Žampachová

Michaela Pavlišová   

Filip Pařízek               

8. třída

Zdeněk Pražák

Daniel Jehlička

Tomáš Popelka

Tomáš Pešek

Tadeáš Smola

9. třída

David Netolický                     

Lukáš Kopecký           

 

           

 

 

Florbalový turnaj 6. a 7. tříd

13. 12. 2022

Florbalový turnaj 6. a 7. tříd

Dne 28. 11. 2022 jsme se s účastnili okrskového kola florbalového turnaje ve Skutči. Kluci Patrik Pérko, Jakub Novák, Antonín Adámek, Kryštof Zavřel, Štěpán Čapka, Jakub Hladký, Jindřich Sádovský a holky Růžena Vodičková a Ludmila Žampachová se poprvé postavili na velké hřiště a ze začátku to bylo hodně znát. Začali jsme pomalu a nechali si dát se ZŠ Smetanova Skuteč gól, na který jsme i přes tři tyčky nestačili odpovědět gólem a smolně jsme prohráli. Poté následovala prohra s budoucím vítězem ze ZŠ Komenského Skuteč 3:4, kde posledních 8 minut proti nám hrálo jenom pět florbalistů ze Skutče, takže jsme podali heroický výkon. Poslední zápas jsme prohráli se ZŠ Smetanova Hlinsko 1:4, kde jsme již odpadli fyzicky. Byli jsme také nejmladším týmem a jediným, ve kterém byly také dívky. Příští rok můžeme jet reprezentovat ve stejném složení:-)

Mgr. Pavel Novák

Florbalový turnaj 1. stupně

13. 12. 2022

Florbalový turnaj 1. stupně

Dne 25. 11. 2022 jsme se s účastnili okresního kola florbalového turnaje ve Slatiňanech. Kluci Robin Laštůvka, Jan Žampach, Matěj Chmelík, Jakub a Filip Hromádkovi, Damián Laštůvka a Vojtěch Merta se moc těšili a měli co obhajovat (minulý rok 2. místo v okrese a poté 2. místo v kraji). Začali jsme slibně, když jsme porazili Luži a Zaječice. Poté následovala prohra s budoucím vítězem z Proseče. Poslední zápas ve skupině jsme porazili Chrast a šlo se do semifinále, kde jsme smolně prohráli se ZŠ Smetanova Hlinsko 0:1. Poslední zápas o bronz jsme již odchodili a prohráli s Heřmanovým Městcem také 0:1. Kluci si zaslouží pochvalu za předvedené výkony.

Mgr. Pavel Novák

Vlastivědná exkurze do Prahy

13. 12. 2022

Vlastivědná exkurze do Prahy  7. 12. 2022

      Když jsme se učili, ozvalo se mi v hlavě : „Zeptej se, kdy pojedeme na výlet do Prahy!"  Zeptal jsem se a paní učitelka řekla: „ Zítra."

Vykřikl jsem: „Huráááá!!!"

Odpoledne jsme si sbalil věci a šel brzo spát. Museli jsme vstávat v 5 hodin. Zazvonil budík. Začal jsem pootevírat oči. Upřímně? Nechtělo se mi z postele, ale pak mi to došlo. Výlet!

 

    • Cesta proběhla bez větších problémů, konečně jsme se dočkali jízdy Pendolinem. První zastávkou naší exkurze byla Dinosauria v outletu Pop Airport  v Tuchoměřicích.

 

     Když jsme si odložili batohy, přišel průvodce, byl to paleontolog. Vypadalo to nudně, ale když jsem zjistil, že 70 % kostí je pravých, tak to byla BOMBAM. Zajímalo mě to na 95 %. Ale když jsme mohli v dinosauřím muzeu dělat skoro všechno - běhat, všechno si prohlédnout, osahat, vyfotit - bavilo mě to na 100 %.

 

    Viděli jsme Tyrannosaura Rexe, byl tam také zraněný Triceratops. Hráli jsme videohru. Malovali jsme dinosaury na počítači. Byly tam prima fototriky. Byla tam zábava. Koupil jsem si čapku s dinosaurem.

 

      Pan paleontolog nás začal provázet muzeem a zastavili jsme se u Tyrannosaura Rexe a Triceratopse. Krásné kostry. Nechala jsem se unést. Pak se nás zeptal, jestli umíme vyjmenovat období prvohor, druhohor a my na něj všichni spustili : „Kambrium, Ordovik, Silur, Devon, Karbon, Perm, Trias, Jura, Křída." A pan průvodce na nás zíral a řekl: „ Tak teď mi odpadla polovina otázek. Hi,hi,hi :-)."  Vyprávěl nám různé zajímavosti o kostrách a pak nás nechal se rozutéct po muzeu. Hned jsme běželi do sopky. V ní byla kukátka a zevnitř sopky se ozývalo samé : „ Hi, hi. Cha,cha." No co jiného byste řekli na Triceratopse, který sedí  v křesle a  plete šálu nebo Tyrannosaura, který stojí u kuchyňské linky a peče cukroví, ptakoještěr měl v zobáku kabelku Hello, Kitty,  Diplodok byl připraven ke sjezdu prudké sjezdovky?  Dinosauria byla skvělá.

 

     •   Mě zaujalo, že jsme si mohli vyrobit Paleo Pass. Taky jsme si tam mohli koupit nějaké dárečky.  Všichni jsme dostali na památku dinosaura, vytištěného na 3D tiskárně. Já jsme si ještě jednoho dinosaura koupila.

   

     Druhou zastávkou našeho putování bylo Letiště Václava Havla.

 

      Letiště bylo přejmenováno na Letiště Václava Havla. Je to 10 let. Měli tam výstavu fotek z Havlova života, bylo ta zajímavé.

 

     Nejprve jsme se podívali na Terminál 1. Tam jsme viděli, jak byli odbavováni cestující do Londýna.

    

      Na Terminálu 2 je vyhlídková plošina. Viděli jsme letadla, která se připravovala ke startu. Jedno jsme viděli rolovat na startovní dráhu a vzlétnout.

 

     Na letišti se mi nejvíc líbilo, že tam je strašně moc obchodů s jídlem. Měl jsem hlad. Když jsme dostali možnost jít si nakoupit do Billy, nezaváhal jsem. S plným žaludkem je svět hned veselejší.

 

      Z letiště jsme jeli na„ Staromák". Byl tam ozdobený vánoční stromeček. Měli jsme štěstí, protože každou půlhodinu zhasínal a zase se rozsvěcel za zvuků hudby. Mezitím, co jsme hledali Brunova strejdu, který tam má stánek s palačinkami, našli jsme stánek                               s klobásami. Měla jsem obří hlad. Jednu jsme snědla. Paní učitelka se bála, že někoho ztratí, ale nikdo se neztratil.

 

     Na Václavském náměstí si Sára všimla, že v lékárně nakupuje zpěvačka Tereza Mašková. Vyfotili jsme se s ní.  Ale potom zbývalo málo času do odjezdu vlaku, spěchali jsme. Hrozilo, že zůstaneme v Praze. Byly to dvě zastávky metrem. Když jsme vysedali z metra, měl Marek a paní učitelka Světlana vyběhnout a vlak zadržet. Ale nakonec jsme vyběhli všichni jak tryskáče. Víte, jak to dopadlo? Vlak jsme stihli :-).

 

     Dojeli jsme do Pardubic, tam přestoupili a v Hlinsku už na nás čekali rodiče. Výlet se nám povedl, dovezli jsme si spoustu zážitků.

 

                                                                                                 žáci  4. tř. a Jana Dostálová